Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Artykuły

  • Nabór

      

    Opieka Wytchnieniowa - edycja 2025

    Nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny Pracy  i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

    Gmina Bieliny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielinach ogłasza nabór wniosków do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny Pracy  i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Całkowity koszt Programu –  24 480,00 zł

    Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

    1. dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
    2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
      a)orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
      b) traktowane na równi z orzeczeniami zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.);

    - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
    Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą  z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

    Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

    Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

    Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

    1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej3),pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub

    2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

    3) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.

    W przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad małoletnimi, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej dodatkowo wymagane jest także:

    1) zaświadczenie o niekaralności  z Krajowego Rejestru Sądowego;

    2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;

    3) pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna prawnego małoletniego.

    Czytaj Więcej o: Nabór
  • Zaproszenie do wypełnienia ankiety

    W poniższym linku znajdują się ankiety, które zachęcamy do wypełnienia osoby zamieszkujące powiat kielecki i wymagające organizacji usług wspierających ich funkcjonowanie w miejscu zamieszkania.

    Badanie jest w pełni anonimowe, a uzyskane wyniki będą traktowane jako poufne i przedstawione wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych. Wnioski z przeprowadzonego badania stanowią podstawę do pozyskiwania funduszy zewnętrznych na realizację niezbędnych usług oraz do wprowadzenia zmian w obszarze polityki społecznej. Celem badania jest również przygotowanie „Lokalnego planu rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji dla Powiatu Kieleckiego”, co nadaje badaniu szczególne znaczenie.

    Czytaj Więcej o: Zaproszenie do wypełnienia ankiety
  • Podpisanie umowy

      

    Wsparcie dla mieszkańców gminy Bieliny w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa”dla Jednostek Samorządu Terytorialnego-  edycja 2025  finansowanego z Funduszu Solidarnościowego

     

    11 marca 2025r. gmina Bieliny podpisała umowę na realizację programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.  

    Mieszkańcy gminy Bieliny w roku 2025 skorzystają z ministerialnego wsparcia skierowanego do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami:

    1) z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi

    2) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności.

    W ramach programu „Opieka wytchnieniowa” pomoc otrzymają opiekunowie osób wymagających stałej opieki. Działania mają na celu odciążenie członków rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywanych obowiązkach lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.

    Samorząd na ten cel pozyskał 24 480,00 zł.

    Program   w całości finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Udział w programie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów jest całkowicie nieodpłatny. Ze wsparcia skorzystają  osoby z terenu gminy Bieliny.

    Czytaj Więcej o: Podpisanie umowy